'Bursa için 100 değil, 160'tan fazla proje yürüyor...'

Başbakan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Bülent Arınç, ‘Bursa’nın 100’ü gülüyor’ başlığıyla kent için seçim öncesi öngörülen vaatlerin ulaştığı son durumu değerlendirdi.

'Bursa için 100 değil, 160'tan fazla proje yürüyor...'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 2011 genel seçimleri kampanya döneminde Bursa için öngörülen “100 Proje”yle ilgili olarak, “Çılgın projeler, pek yok, biz daha çok ayağı yere basan akıllı projelerle yola çıktık. Biz 100 projeyi Bursa için 2023 vizyonuna katmaya çalıştık, ama göreceksiniz ki, 100 ile de sınırlı kalmadık, şu anda yürüyen proje sayısı 160'ı geçti” dedi.

Arınç, 12 Haziran 2011 Genel Seçimleri kampanya döneminde Bursa için öngörülen “100 Proje”nin geldiği aşamayı kamuoyuyla paylaşmak için partisinin İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, seçimden önce Bursa için neler yapılabileceği konusunda istişareler yaptıklarını, bunların pek çoğunun yeni icat edilen şeyler olmadığını, düşünülen hatta yürürlüğe konulan, bir kısmı başlamış, bitmesi beklenen, bir kısmının da 2023 vizyonu içinde kente kazandırmak istedikleri kentleşme, ulaşım, sulama, tarım, sağlık, eğitim, spor, turizm ve ekonomi başlıklarını içine alan projeler açıkladıklarını hatırlattı. 
Bazılarının, “Niye böyle seçimden birkaç gün önce, nereden akıllarına geldi-” diye yazmaya başladıklarını, bazılarının “Niye 100 de, 500 değil” diye akıl öğretmeye kalktıklarını, bazlarının da “Bunların içinde hangisi çılgın acaba” diyerek araştırmaya başladığını ifade eden Arınç, şöyle konuştu: 
"Çılgın projeler, pek yok, biz daha çok ayağı yere basan akıllı projelerle yola çıktık. Hemen kalemlerinize sarıldınız. 'Niye 100- 101 olsa... Niye 102 değil' diyeceksiniz, 'Niye 400 değil, niye 500 değil, niye bin 500 değil' diyeceksiniz, bazı örneklere bakarak. Ama biz 100 projeyi Bursa için 2023 vizyonuna katmaya çalıştık, ama göreceksiniz ki 100 ile de sınırlı kalmadık, şu anda yürüyen proje sayısı 160'ı geçti. Ama belediyeler, kamular ve bizim bizzat yürütülmesinde gayret sarf ettiğimiz yıllardan beri bu yana gelen ve yeni 24. dönemde yürürlüğe girmesi düşünülen pek çok projeyle hamd olsun yolumumuza devam ediyoruz. Yani Büyükşehir, Özel İdare'nin yanı sıra Tapu Kadastro hizmet binası, sosyal hizmetler, Milli Eğitim'in okul projeleri, İŞKUR, İl Emniyet Müdürlüğü, Milli Emlak, Adliye Sarayı gibi pek çok yatırımı 100 proje içine almamıştık. Ama bunlar da biliyorsunuz, adım adım gerçekleşiyorlar.”

“BURSA'YA, TARİHİNİN EN YÜKSEK YATIRIM PAYI”

Arınç, Kentsel Dönüşüm Projesi'nin yanı sıra 23 ulaşım, 48 sulama, 8 tarım, 25 sağlık, 15 eğitim, 28 spor, 11 turizm ve 9 ekonomi olmak üzere 160'ı aşkın projede gelinen noktayı paylaşacağını belirterek, şöyle devam etti:
“Yani 100 değil belki 160'ı bulan bir projeden sizlerle birlikte bilgilenmiş olacağız. Sadece İstanbul-Bursa-İzmir otoban yolu projesinin Bursa'yı ilgilendiren bölümüyle bölünmüş yol projelerine ve yeni yollara son 2 yılda yaklaşık 1,5 milyar, yani katrilyon para harcadık. Biraz daha ötesinde sadece otoban için ortaya konulan 6,3 milyar dolarlık, yani 10 katrilyonun üzerinde bir yatırım bedeli dünyada pek çok ülkenin toplasanız bütçesinden daha fazla. Dolayısıyla Bursa, tarihinin en yüksek yatırım payını da bu dönemlerde alıyor diyebiliyoruz, hem de şova kaçmadan. Bursa yatırılan her kuruşu anasının ak sütü gibi helal ediyor, hak ediyor, önce Bursa'nın hakkını verelim sonra da gerekiyorsa eğlenceyi, şovu birlikte yaparız. Eğer, 'bu 168 proje de az diyorsanız biraz önce söylemiştim. Devam eden, yürüyen yüzlerce projeyi de birlikte konuşur, birlikte sayabiliriz.” 

BURSA’NIN PROJELERİ…

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “2002 öncesine kadar Bursa'mızda 201,6 kilometre bölünmüş devlet yolu vardı. Oysa 11 yıl içinde biz tam 227 kilometre bölünmüş yolu buna dahil ettik. Yani 60 yılda yapılanların belki daha fazlasını 11 yıllık hükümetimiz döneminde yapmış olduk” dedi.

Arınç, 12 Haziran 2011 Genel Seçimleri kampanya döneminde Bursa için öngörülen “100 Proje”nin geldiği aşamayı kamuoyuyla paylaşmak için partisinin İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, vaatleri arasında Bursa için bir 'Kentsel Dönüşüm Projesi' ve kente özgü bir kanunun çıkartılmasının bulunduğunu hatırlattı.

Bursa'da 600 bin yapıdan en az 250 bininin yıkılması veya deprem dolayısıyla güçlendirilmesi ihtiyacının olduğunu belirten Arınç, deprem kuşağında olması, geçmişten bu yana çekilen sıkıntılar ve ruhsatsız kaçak inşaatların Bursa'yı gerçekten üzen konular olduğunu dile getirdi.

Arınç, seçimlerin ardından acı bir olay yaşandığını, Van depreminin bütün ülkede büyük bir üzüntüye yol açtığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“(Kentsel Dönüşüm Projesi) Bizim Bursa için Ankara'ya taşıdığımız bu proje, bütün Türkiye'yi yakından ilgilendiren, hakikaten hayati önem taşıyan bir proje oldu. Bursa'nın bu yaklaşımı Türkiye'ye model oldu. Biz Bursa'ya özel bir kanun, Kentsel Dönüşüm Kanunu çıkarmaya çalışırken, 81 ili kapsayan böyle bir ihtiyaç ortaya çıktı ve yeni bir kanun hazırlandı, parlamentomuzdan da geçti. Kentsel dönüşümün, yani 'Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasası' gerçekleşmiş oldu. Kentsel dönüşümün daha hızlı yürütülmesi amacıyla da Bursa, öncelikli iller içerisine alındı. Şuanda sadece 3 şehirde, İstanbul'da, Bursa'da ve İzmir illerine özel, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri kuruldu. 81 il içinde Bursa'nın öncelikli bir il olarak dikkat çeken bir konumda olması, bizim kanunu çıkarma amacımıza da fevkalade uygun oldu. Diğer illerdeki kentsel dönüşüm faaliyetleri, Ankara'dan doğrudan yürütülecek, ama İstanbul, Bursa ve İzmir'de özel Kentsel Dönüşüm Altyapı Müdürlükleri bu işi öncelikli olarak takip edecek.”

Bursa'daki kentsel dönüşüm çalışmasının belki sembolik olması bakımından, Çekirge'deki Maliye Lojmanları'nın yıkımıyla başlatıldığını, gelecekteki afetlere hazır bir Bursa için kenti bütünüyle ele alan dönüşüm planlama çalışmasının da sürdüğünü anlatan Arınç, “Bakanlığımız kentsel dönüşümde Bursa merkez ve Gemlik'i öncelikli bölge olarak ele alacak ve inşallah yakın gelecekteki kentleşme modeliyle Bursa dünyanın marka kentleri arasındaki yerini almış olacak” dedi.

”227 KİLOMETRE BÖLÜNMÜŞ YOL”

Arınç, ulaşım konusunda, “Tüm yollar Bursa'da kesişecek” dediklerini ve öyle de olduğunu ifade ederek, 11 yıl öncesine kadar karayolu standartları açısından ciddi sorunlar yaşayan Bursa'nın cumhuriyet tarihinin en önemli ulaşım yatırımlarını hükümetleri döneminde almaya devam ettiğini bildirdi.

2002 öncesi veya sonrasının, Türk siyasi hayatı bakımından da Türkiye'nin kalkınması ve gelişmesi bakımından da önemli iki mihenk taşı olduğunu vurgulayan Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“2002 öncesine kadar Bursa'mızda 201,6 kilometre bölünmüş devlet yolu vardı. Oysa 11 yıl içinde biz tam 227 kilometre bölünmüş yolu buna dahil ettik. yani 60 yılda yapılanların belki daha fazlasını 11 yıllık hükümetimiz döneminde yapmış olduk. İkisini toplarsanız şu anda Bursa, bölünmüş yol ağı olarak 429 kilometreye yaklaşmış bulunuyor. Bu kapsamda, toplam 50 kilometre daha bölünmüş yol inşa edeceğiz. Yenişehir Çevre Yolu, Yehişehir-Bilecik, Bursa-Keles, İznik Çevre Yolu, Yenişehir-Bilecik, Bursa-Keles, Bursa-Orhaneli Baraj Yolu bölünmüş yol olacak. Ayrıca, İznik-Yenişehir, Domaniç-Oylat, Engürücük-Mudanya, Bandırma-Karacabey, İnegöl-Bozüyük, Susurluk-Karacabey, Orhaneli-Harmancık, İznik-Mekece yollarında da çalışmalarımız devam ediyor.”

”ULUDAĞ YOLUNA KIŞ KOŞULLARINA DAYANIKLI ASFALT KAPLAMA”

Arınç, İstanbul-Bursa-İzmir Otoban Projesi'nin önemli bir proje olduğunu, Avrupa'nın en büyük ve dünyanın sayılı büyüklükteki projelerinden birisi olma özelliğini de taşıdığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Aynı zamanda Ankara ve Bursa arasında, iki başkenti birbirine bağlayacağımız 203 kilometrelik Sivrihisar-Bursa Otoyol Proje'mizde güzergah belirleme ihalesini yaptık. Harita ve ön mühendislik projesini tamamladık, şimdi önümüzdeki süreçte de ihalesine çıkacağız. Bununla ilgili bir harita da var.

Bursa-Uludağ yolunu genişleteceğimizi de vadetmiştik. Ancak, toplam 23 küsur kilometrelik yolda, orman dokusunu ve Büyükşehir Belediyemizin teleferik projesini de dikkate alarak, karayolunda sadece iyileştirme çalışması yapmak üzere, değişikliğe gittik. Yol sathının düzenlenmesi, sıcak karışımlı kış koşullarına dayanıklı asfalt kaplama için harekete geçtik. Proje 2013 yılı sonu itibariyle bitmiş olacak. Yani Uludağ-Bursa yolundaki yol genişletme çalışmalarının bir değişikliğe uğradığını söylemek istiyorum.”

”BURSA-ANKARA YHT PROJESİ”

Arınç, geçtiğimiz haftalarda Bursa Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının temel atma törenini ilgili bakanların katılımıyla yaptıklarını anımsatarak, şu bilgileri verdi:

“Bursa-Ankara YHT Projesi, bir yönüyle İstanbul'u da içine alacak, artık hayal değil. Şüphesiz temel atma, istasyon itibariyle oldu, ama bir yıllık çalışmalar içinde de çok güçlü neticeler alındı. Geçen yıl sonunda, tam 31 Aralık günü, müteahhitlerle ve TCDD ile bir protokole imza atmıştık. Bir yıl içinde de 4 tane tünelin ve bazı viyadüklerin çalışmalarının büyük ölçüde tamamlandığını söyleyebilirim.

İzmir-İstanbul YHT projesinin çalışmaları sürüyor. Öncelikle İzmir-Bandırma YHT hattını gündemimize aldık. Planlamamıza göre bu hat, Karacabey'den Bursa'ya bağlanacak. Proje, 3,5 milyar liraya mal olacak. Ulusal Raylı Sistem Ağı'na da entegrasyon söz konusu. Bursa, YHT yatırımı ile birlikte sadece Ankara, İzmir ve İstanbul'a değil, aynı zamanda sistem ağı içinde Eskişehir-Konya-sivas ve Antalya ile de birbirine bağlanmış olacak. Şu anda YHT, Ankara-Konya, Ankara-Eskişehir arasında çalışıyor, ama bir taraftan Yozgat-Sivas istikametine devam ediyor, bir taraftan da Eskişehir-Bursa-İstanbul ve aşağıya doğru İzmir bağlantılarının da yine bu harita içinde ne şekilde raylı sistem ağına Bursa'nın entegre olacağını da görebiliyoruz.”

”GEMLİK ÖNEMLİ BİR LOJİSTİK MERKEZ OLACAK”

İlçelerin raylı sistemle Bursa'ya bağlanacak olmasının da hedefleri arasında olduğunu belirten Arınç, şunları kaydetti:

Mevcut Bursaray hattı, doğuda İnegöl, kuzeyde Gemlik ve Orhangazi, batıda Karacabey ve Mustafakemalpaşa'ya ulaşacak demiştik. Bu yönde çok büyük bir çalışma içindeyiz. Ancak burada bir orijinal fikrimiz var, ne kadar gerçekleştirebiliriz, bilemiyorum. Uzun mesafeler ve arazi eğimlerini dikkate alarak yaptığımız incelemeler sonucunda bazı hatlarda lastik tekerlekli vagon sistemlerinden faydalanma düşüncesindeyiz. Dünyada bu sistemi uygulayan ülkelerde nasıl yapılmıştır, nasıl sonuçlar alınmıştır, bu konuda incelemelerimiz sürüyor. Eğer Bursa'ya uygun bir sistem olduğunu kabul edersek, böyle bir sistemin de Bursa için gerçekleştirilmesine gayret edeceğiz.

Yine, 'OSB'ler demiryolu bağlantısı, raylı sistem bağlantısına kavuşacak' demiştik. Öyle de olacak. Çünkü YHT'nin, Geçit'teki ana istasyonu aynı zamanda bir lojistik merkez olacak. Bu lojistik merkezin, Gemlik Limanı ile OSB bağlantısı yapılacak. Gemlik'i lojistik merkez olarak düşünüyoruz. YHT yük bağlantısıyla Gemlik önemli bir lojistik merkez olacak. Gemlik Limanı Demir Yolu Projesi'nin startını inşallah bu yıl vermiş olacağız.”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, sağlık kompleksleriyle veya kampüsleriyle ilgili Danıştay'ın önlerine koyduğu birtakım engellerin mutlaka aşılacağına inandığını ifade ederek, “Sayın Başbakanımızın kuvvetler ayrımı veya kuvvetler birliği konusunda yaptığı eleştirilerde en yüksek payı, Danıştay'ın bu konudaki verdiği kararlar oluşturmaktadır. Yani bir şeyler yapılmak istenirken, zamanında görüş bildirmemek suretiyle veya bazı ihaleleri veya satışları iptal etmek suretiyle bu konuda bir engel oluşturduğunu hepiniz şikayetlerden takip ediyorsunuz” dedi.

YENİŞEHİR HAVAALANI

Arınç, Bursa'nın uçuşa geçmesi ve Yenişehir Havaalanı'nın daha aktif hale gelmesinin projeleri arasında bulunduğunu belirtti.

Bir taraftan İstanbul-Bursa-İzmir Otoban Projesi, bir taraftan da YHT'nin İstanbul ve İzmir hattının da faaliyete geçmesiyle birlikte Yenişehir Havaalanı'nın bölgenin en önemli havalimanı kimliğini kazanacağını vurgulayan Arınç, “Şu anda bu noktada değiliz. Bunun pek çok sebepleri var. Ama hem THY ile hem de sivil havacılık ile yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda bazı özel havayolu şirketlerinin çapraz uçuşlar yapmak suretiyle uçuş noktalarına Bursa'yı da ekledikleri taktirde kendilerine avantaj sağlamak gibi bir çalışmanın içindeyiz. Bursa'nın dünyaya açılan penceresi olan Yenişehir Havaalanı, yeni dönemde daha aktif hale gelecek” diye konuştu.

Arınç, Babasultan Barajı'nın sulama sistem projesini tamamlayıp, bu yıl yapım ihalesine çıkacaklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Tamamladığımız Boğazköy Barajı'nın sulama hatlarının inşaatına başladık. Bursa-İnegöl projesinin üçüncü ayağı olan Mezitler sulama sistemini bitirdik. Projenin dördüncü ayağı olan Ortaköy-Hamamlı sulamasıyla ilgili ön saha araştırmasına başladık. Bu projeden İnegöl'ümüz ve bağlı 27 köy yararlanacak. Yüzde 80 oranında gerçekleşen İznik İkinci Merhale Projesi'yle İznik Gölü çevresinde yer alan Orhangazi ve İznik ilçelerimizdeki toplam 31 köy ve beldenin 16 bin 433 hektar alanlık tarım alanının sulama suyu ihtiyacını karşılayacağız. Yüzde 95'ini tamamladığımız projeyi en kısa sürede bitirmeyi hedefliyoruz. Mustafakemalpaşa ilçemizde toplam 3 bin 865 hektar alanlık tarım arazisini suyla kavuşturacak projemizi bu yıl bitirmiş olacağız.

Gemlik ilçe merkezi ile Narlı, Kocaali, Büyükkumla, Küçükkumla, Kurşunlu ve Gençali yerleşim alanları ile Gemlik Organize Sanayi Bölgesi'nin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak yatırım kapsamında planlanan Büyükkumla Barajı'nın yapım ihalesini geçtiğimiz nisan ayında gerçekleştirdik. Yine Bursa Gemlik İçmesuyu isale hattı ve Bursa Gemlik içme suyu arıtma tesisi projesinin yapım işini bu yıl içinde ihale ediyoruz. Baraj, isale hattı ve arıtma tesisinden oluşan bu projeyi 2015 yılında bitireceğiz. Karacabey ilçemizde toplam 3 bin 515 hektar alanlık tarım arazisinin sulamasını sağlayacak Yeşildere 1. Merhale'nin projesini geçtiğimiz yıl tamamlandık. Yeşildere Barajı'nı da içeren projemizin yapım işini bu yıl ihale ediyoruz. Büyükorhan İlçemizde 530 hektar alanlık tarım arazisini suyla buluşturacak, Büyükorhan Cuma Barajı'nın projesini bitirdik. Bu yıl barajımızın yapım işini ihale ediyoruz.”

Arınç, cansuyu projelerinin de hız kesmediğine dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gölet projelerimizden Büyükorhan-Kınık, Keles-Dağdibi, İznik Mahmudiye, Nilüfer-Güngören, Yenişehir-Çiçeközü, Orhaneli-Söğüt, Çayırköy Ovası sulaması, İznik-Hisardere, Kestel-Nüzhetiye, bu yıl tamamlanıyor. Diğer projeler Keles Dağdibi Göleti sulaması, Büyükorhan Durhasan Göleti ve sulaması, Orhaneli Altıntaş Göleti ve sulaması, İznik-Derbent Göleti, Yenişehir-Gökçesu Göleti, Yenişehir-Fethiye Göleti, Büyükorhan-Ericek Göleti, Orhaneli-Altıntaş Göleti, Büyükorhan-Gedikler Göleti, Kestel-Ağlaşan kayacık Göleti'ni 2013 yılında bitiriyoruz. Ayrıca küçük bir ilave, Harmancık Ballısaray Barajı'nın ön incelemesi de tamamlanmak üzere. Gölet projelerimizden Keles-Sorgun, Kestel-Gözede, Orhaneli-Göynükbelen, Büyükorhan-Durhasan Göleti ve Sulaması, Büyükorhan-Gedikler Göleti ve Sulaması 2014'te tamamlanıyor.”

TARIM PROJELERİ

Tarım arazilerinin susuz kalmayacağı ve halen 136 bin hektarı sulanabilen ve toplam 290 bin hektar olan tarım arazilerinin tamamına yakınını su ile buluşturacakları sözünü verdiklerini hatırlatan Arınç, son iki yılda 35 bin 690 hektar araziyi daha suyla buluşturduklarını anlattı.

Arınç, arazi toplulaştırması uygulamasına da devam ettiklerini, geride bıraktığımız yılda Karacabey-İnegöl-Yenişehir-Mustafakemalpaşa-Nilüfer ilçelerinde toplam 53 köy uygulama alanı olarak ilan edildiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Tarımsal ürünlerin pazar değerinin arttırılması için 2006 yılında başlatılan kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında 2011 yılına kadar yapılan 68 tesise ilave olarak 2015 yılına kadar 100 yeni tarımsal ürün işleyen veya paketleyen tesis, yüzde 50 hibe yoluyla Bursa'ya kazandırılacak demiştik. Geride bıraktığımız yılda bursa il genelinde bu kapsamda 4 adet tesis daha faaliyete geçmiştir. Kentsel dönüşüm yasası kapsamında başta Karacabey, Yenişehir, İznik, Orhangazi, İnegöl ve Bursa ovaları olmak üzere verimli tarım arazilerimizi geleceğe taşıyacağız. Çünkü Bursa toprağın kıymetini biliyor. Yeni dönemde, 'Bursa'ya yerli tohum üretim ve genetik araştırmalar merkezi kuracağız' demiştik. Bu konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'mızın yanı sıra bazı bilim adamlarıyla temaslarımız sürüyor. Yenişehir veya Karacabey'de uluslararası bir merkez oluşturmak niyetindeyiz. Keles, Orhaneli, Harmancık, Büyükorhan, Yenişehir ve İnegöl Türkiye'nin en önemli hayvancılık merkezi haline getirilecek demiştik. Bu yönde bir tarımsal teşvik paketini kısa süre önce hayata geçirdik. Bu yıl özellikle 4 dağ ilçesinde faaliyet gösterecek et kombinası için bu yıl ön çalışmaları başlatıyoruz. 'Bursa'ya 5 ayrı lisanslı tarım deposu kurulacak' demiştik. Kurulmaya da başlandı. Çiftçimize ürününü teslim edip, karşılığında aldığı senetle bankalardan rahatlıkla kredi kullanma imkanı veren lisanslı depolardan 3'ü Marmarabirlik tarafından faaliyete geçirildi. 'Termal kaynaklarımızı dikkate alarak Bursa Ovası'nda seracılık faaliyetine geçilecek' demiştik. Ovada kışın da tarımsal üretim yapılması imkanı verecek bu projemizi bir süre önce faaliyete geçen Bursa Jeotermal AŞ eliyle gerçekleştireceğiz. Kuruluşumuzun şu an bu yönde ciddi çalışmaları var.”

”SAYIN BAŞBAKANIMIZIN KUVVETLER

AYRIMI KONUSUNDA YAPTIĞI ELEŞTİRİLER”

“Bursa'nın, Türkiye ve Avrupa'nın sağlık üssü olacağının” vaatleri arasında olduğunu belirten Arınç, Bursa'ya dev sağlık kompleksi yapmanın en büyük arzuları arasında bulunduğunu vurguladı.

Arınç, bin 500 yataklı sağlık kompleksini planladıklarını, komplekste 700 yataklı bölge eğitim ve araştırma, 300 yataklı onkoloji, 300 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon, 100 yataklı akıl ruh ve 100 yataklı yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanelerinin yer alacağını ve bu projenin Yunuseli'ne inşa edileceğini kaydederek, şunları söyledi:

“Bu sağlık kompleksleriyle veya kampüsleriyle ilgili Danıştay'ın ayrıca önümüze koyduğu birtakım engeller olmakla birlikte bu engellerin mutlaka aşılacağına da inanıyoruz. Sayın Başbakanımızın kuvvetler ayrımı veya kuvvetler birliği konusunda yaptığı eleştirilerde en yüksek payı, Danıştay'ın bu konudaki verdiği kararlar oluşturmaktadır. Yani bir şeyler yapılmak istenirken, zamanında görüş bildirmemek suretiyle veya bazı ihaleleri veya satışları iptal etmek suretiyle bu konuda bir engel oluşturduğunu hepiniz şikayetlerden takip ediyorsunuz. Ama biz Bursa için yıllardan beri konuşulan ve vaatlerimizin de en önemli ağırlık noktalarından birisi olan sağlık konusunda bir Samanlı, Otosansit düşünülürken, buna uygun bir yer bulma gayretinin de bize çok vakit kaybettirdiğini itiraf etmeliyim. Ancak şu andaki gelişmeler, belli kurumlarla yaptığımız çalışmalar şunu gösteriyor ki; bu bin 500 yataklı Bursa dev Sağlık Kompleksi'ni kısmet olursa Yunuseli'ne inşa edeceğiz. Hastanemizin temelini bu yıl atacağız.”

”DEMEK Kİ; TÜRKİYE BİR HUKUK DEVLETİ”

Geriatri Enstitüsü ve Hastanesi'nin de Bursa Sağlık Kompleksi'nde yerini alacağını ifade eden Arınç, şöyle devam etti:

“İnegöl'e planladığımız 300 yataklı devlet hastanesinin inşaatına başladık. Hastanemizi bu yıl tamamlamayı hedefliyoruz. 200 yataklı Mustafakemalpaşa Hastanesi'nin inşaatına başladık. Hastanemizi bu yıl bitirmeyi planlıyoruz. Hızla devam ediyor, tabii hızla devam ederken, gazetelerinizde yer alan bir mühürleme olayını da işin içinde kullanmamız lazım. Demek ki; Türkiye bir hukuk devleti. Bir taraftan biz temel atıyoruz, Sağlık Bakanlığı hastane yapmaya çalışıyor, bir taraftan da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'mızın vefakar ve cefakar mensupları 'burada bir usulsüzlük mü var- İşçi sağlığı ve iş güvenliği bakımından eksiklik mi var-' diye araştırma yapmışlar, bu eksikliği bulmuşlar, mühürlemişler. Kabahat müteahhittedir, gerekli tedbirleri aldı, mühürler açılacak, inşaat devam edecek ve inşallah Mustafakemalpaşa'ya da 200 yataklı hastanemizin inşaatını en kısa sürede, bu yıl içinde bitirmeyi amaçlıyoruz. AK Parti dönemleri böyle bir dönem, hukuk her zaman hakim oluyor, bir taraf böyle, bir taraf böyle, herkes görevini yapıyor. Herkes işine bakıyor, herkes işini en güzel şekilde yaparsa, herkes evinin önünü süpürürse, ortalık tertemiz olacak.”

Karacabey, İznik, İnegöl, Keles ve Bursa'nın merkez ilçeleri Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım'da da yine çok sayıda hastane yapılacağını belirten Arınç, sağlıkta Bursa'yı dünya çapında bir merkez haline getirmek için yeni bir proje daha hazırladıklarını bildirdi.

Arınç, Türkiye'de kurulması öngörülen Sağlık Serbest Bölgesi'ne Bursa olarak talip olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“5 bin dönümlük arazimizi hazırladık. Şu an Sağlık Bakanlığı ile görüşmelerimiz devam ediyor. Potansiyeli ve altyapısıyla Bursa bu yatırımı fazlasıyla hak ediyor. Bursa, 55 yaş üstü denilen 3. yaş sağlık turistlerinin aradığı her şeye sahip. Bu kapsamda sağlıklı olmayı yaşam felsefesi olarak kabul eden, bilinçli ve zaman sınırlaması olmayan varlıklı bu turist gruplarını Bursa'ya çekmek amacıyla önemli bir çalışma başlattık. Bu konuda bakanlığımızın Bursa'yı öncelikli destinasyon olarak belirlemesi için görüşmelerimiz sürüyor. Bursa'nın 3. yaş ve sağlık turizmi merkezi Mustafakemalpaşa'daki Tümbüldek kaplıcaları olacak.”

EĞİTİM YATIRIMLARI

Bursa'ya 3 ayrı eğitim yerleşkesi kuracaklarına da değinen Arınç, şu bilgileri verdi:

“Bursa-ya 3 değil tam 11 eğitim kampüsü inşa edeceğiz. Fen liselerini, Anadolu liselerini, Meslek liselerini bu kampüslerde toplayacağız. Raylı sisteme entegre şekilde, yüzme havuzları, futbol sahaları, spor salonları ile birlikte eğitim kampüsleri, yazın da çocuklarımıza yaz okulu olarak hizmet verecek. Ayrıca liselerimizden boşalan okul binalarımızı da ilköğretim kurumlarına devredeceğiz. İlk kampüsümüzü Özlüce'ye kuracağız. Özlüce kampüsü bakanlığımızın yatırım planına alındı. Bursa'daki tüm eğitim kurumlarının dersliklerinde akıllı tahta uygulamasına geçilecek. Tüm okullar geniş bant internet erişimine sahip olacak. 'Öğrencilerimiz artık, çanta değil, elektronik kitapla okula gidecek' demiştik. Bu kapsamda Bursa'da 98 eğitim kurumumuzda 2 bin 348 sınıfta akıllı tahta uygulaması başlamıştır. Tüm dersliklerde akıllı tahta kullanımı için çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca ilimiz genelinde okullarımızın tamamı geniş bantlı internet bağlantısına kavuşmuştur. İktidarımız döneminde kurulan Bursa Teknik Üniversitesi'nin kampüsünü Kestel'e inşa ediyoruz. Kampüs inşaatına bu yıl başlıyoruz. Üçüncü devlet üniversitesi konusunda ön çalışmaları başlattık. Üniversitemiz sosyal bilimler alanında faaliyet gösterecek. Şu an Bursa'da bir vakıf üniversitesi (Orhangazi) eğitim öğretime başladı. Ayrıca özel üniversitelerimiz (Okan, Bilgi, Bahçeşehir, İstanbul Ticaret, Atılım Üniversiteleri) de Bursa-da faaliyet gösteriyor. Bursa'da bugün itibariyle tam 8 üniversite faaliyet gösteriyor. Ayrıca Faruk Saraç Meslek Yüksekokulu'nu da burada saymamız gerekiyor.

Türkiye'nin ilk, dünyanın en modern Afet Zararlarını Azaltma Eğitim Merkezi'ni Bursa'ya kazandırdık. Önümüzdeki günlerde açılışını yapacağımız merkezimiz açık öğretim sistemiyle entegre edilecek. Böylelikle bursa Türkiye'ye afet eğitimi verecek.”

İHRACAT HEDEFLERİ…

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa'nın 2010 yılında ihracatının 10.6 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, “2011 yılında 11,7 milyar dolar, 2012 yılında ise 11 ayda 10,2 milyar dolar gerçekleşti. Dünya krizde iken Bursa durmuyor üretiyor” dedi.

Bursa'nın daha fazla kalkınması için teşvik uygulamalarını ortaya koyduklarını dile getiren Arınç, “Bursa'nın 2010 yılında 10,6 milyar dolar gerçekleşen ihracatı 2011 yılında 11,7 milyar dolar, 2012 yılında ise 11 ayda 10,2 milyar dolar gerçekleşti. Dünya krizde iken Bursa durmuyor üretiyor. 'Keles, Harmancık, Orhaneli ve Büyükorhan ilçelerimize yönelik ve bölgesel teşvik sistemine geçeceğiz' demiştik. Turizm ve tarımda teşvik uygulamalarını başlattık. Türkiye'nin enerji bağımlılığını kırmak ve cari açığı kapatmak adına yerli kaynaklarımızı kullanmak üzere harekete geçtik. Bu kapsamda Keles ilçemizde çevreci ve en son teknolojiye sahip termik santral kuracağız. Kömür maden rezerviyle önemli bir bölge olan dağ yöresine 'ayrıştırma ve yüksel kalorili karbon yakıt üretimi tesisi' kuracağız demiştik. Bu konuda fizibilite çalışmalarının startını verdik” dedi.

“İLK YERLİ OTOMOBİL ÜRETİMİNE BURSA ÖNCÜLÜK EDECEK

Arınç, Türk ekonomisi açısından büyük önem taşıyan otomobil test merkezini Yenişehir'e kuracaklarını anlatarak, şunları söyledi:

“İlk yerli oto üretimine Bursa öncülük edecek. Bursa yerli oto üretiminde merkez olacak. Yerli otomobil üretimi Bursa'da TOFAŞ fabrikamızda gerçekleşecek. Bu konuda Koç Grubu bir çalışma başlatmış bulunuyor. Sanayi bölgelerinin ıslah çalışmalarını başlattık. Şu an Bursa'da 8 sanayi bölgesinin hazırladığı ıslah OSB projeleri Ankara'da değerlendirilmeye alındı. Ardından ihtisas sanayi bölgelerine yönelik çalışmamızı başlatacağız. Bursa genelinde, 'kirletici sanayi kuruluşlarının faaliyetlerini 10 yıla kadar sona erdireceğiz' demiştik. bu konuda firma denetimlerine başladık. 10 bin metreküp'ün üzerinde atık su deşarjı yapan 8 kurum on-line izleniyor.

Ayrıca denetimlerin artırılmasıyla birlikte firmalarımız arıtma tesisleriyle ilgili yatırımlara hız verdi. Yine Türkiye'nin hava kalitesini artırmak amacıyla Avrupa Birliği (AB) ile başlattığımız 'Marmara Temiz Eylem Planı' kapsamında Bursa pilot il seçildi. Bu proje kapsamında 4 adet olan ölçüm istasyonu sayısı 9'a çıkarıldı, 22 fabrika da on-line izlenmektedir.”

Bursa'nın termal geçmişini Bithinya'dan Roma'ya Roma'dan Bizans'a, Osmanlı'dan günümüze yansıyacak, “Termal Müze Projesi”nin startını verdiklerini dile getiren Arınç, Çekirge bölgesine inşa edilecek müzenin bu yıl içerisinde bitirileceğini bildirdi.

Bursa tarihinin ve Osmanlı hatırasının en önemli mirası olan Tophane bölgesinde turizme yönelik ciddi bir projenin startını verdiklerini vurgulayan Arınç, “Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerinin çevresinde bir Osmanlı bahçesi oluşturacağız. proje kapsamında bölgede Osmanlı eğitim, Osmanlı tarih ve Osmanlı sikke müzesi kuracağız. Ayrıca Kültür Turizm İl Müdürlüğümüzün binasını 'Kültür Sanat Merkezi'ne dönüştüreceğiz” dedi.

“Bursa'nın yeni termal kapasitesi, tüm konaklama tesislerimizin hizmetine sunulacak demiştik; geçtiğimiz yıl itibariyle Bursa'nın bin 500 olan termal yatak kapasitesini 7 bin yatak kapasitesine ulaştırdık” diyen Arınç, şöyle devam etti:

“Dağyenice ile birlikte Bursa'nın termal yatak kapasitesi 14 bine ulaşacak. Yani Bursa şu haliyle olduğu gibi Türkiye'nin termal markası olmaya devam edecek. Ayrıca 2023 hedefimiz olan turizmde 20 bin yatak kapasitesini çok yaklaştık. Şu an Bursa'nın turizmde yatak kapasitesi 18 bin 350'ye ulaştı. Tüm bunlar 5 milyon turist hedefimize giden yolda önemli argümanlarımız olacak. Turizm bölgesi olarak ilan ettiğimiz Dağyenice'ye termal merkez kuruyoruz. Dağyenice Termal Turizm Merkezi projemizin 1 bölü 25 bin ölçekli planını bitirdik. Şimdi binlik ve 5 binlik planlarını hazırladığımız projemiz, Bursa termal turizmini geleceğe taşıyacak.”

GEMLİK'E KRUVAZİYER LİMAN

Bülent Arınç, Bursa'ya kruvaziyer liman kurulacağını da belirtti.

Gemlik'te kurulacak ön liman için ön çalışma başlattıklarını anlatan Arınç, “Bursa turizmi için son derece önemli olan kruvaziyer gemiler için Gemlik'e özel bir liman kuracağız. Gemlik limanına inen yolcuların sağlıklı bir şekilde Bursa, Mudanya ve İznik'e transferi sağlanacak demiştik. Bu konuyla ilgili ön çalışmaları başlattık” diye konuştu.

Orhaneli yolundaki Şahinkaya Mağarası'nın “Açık Hava Arkeoloji Müzesi”ne dönüştürmek amacıyla bu yıl çalışmalara başlayacaklarını ifade eden Arınç, şunları belirtti:

“Demiştik ki Bursa turizmin odak noktası olacak, öyle de oluyor. Özellikle Arap dünyası Bursa'ya olan ilgisini yaptığımız çalışmalarla artırdı. Geçen yıl Bursa'da düzenlediğimiz Türk-Arap Turizm Zirvesi'nin ardından bu yıl Bursa; Arap Ligi Turizm Örgütü tarafından 'Ana Destinasyon Merkezi' ilan edildi. Ayrıca Türk-Arap Zirvesi bundan böyle bir yıl Bursa'da bir yıl İstanbul'da düzenlenecek. Bursa bir tarih, kültür, inanç ve doğa kenti olmasına rağmen turizmde hak ettiği konumda değildir. Yeni bir anlayış ve perspektif ile Bursa'nın turizm potansiyelini harekete geçirmeyi hedefliyoruz. Yapacağımız yeni yatırımlar ile Bursa'yı turizmde cazip bir kente dönüştüreceğiz demiştik, öyle de oluyor.”

ULUDAĞ

Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, “Uludağ Davos olacak” dediğini anımsatarak, bu yönde geçen yıl düzenledikleri “Uludağ Ekonomi Zirvesi”nin bu yıl ikincisini düzenleyeceklerini, önümüzdeki dönemde Uludağ'a bir de kongre merkezi inşa edileceğini söyledi.

Uludağ'ın 4 mevsim sportif faaliyetlerin merkezi olacağına dikkati çeken Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kapsamda 1 standart futbol sahası ile 8 antrenman sahasından oluşan spor kompleksinin inşaatına bu yıl başlıyoruz. Uludağ, hem Türk hem de dünyaca ünlü futbol kulüplerinin yaz aylarında kamp merkezi olacak. Spor altyapı yatırımlarımızla birlikte güçlenen Bursamızın yeni dönemde uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapması konusunda Gençlik ve Spor Bakanlığımızla görüşmelere başladık. Uludağ-Alaçam Kış Sporları Merkezi ile ilgili fizibilite çalışmalarına başladık. En önemlisi bölgeyi birinci derece sit alanından ikinci derece sit alanına dönüştürdük. Ayrıca mekanik sistemler konusunda araştırma yapıyoruz.

Büyükşehir Belediyesi'nin inşaatına başladığı Timsah Arena hızla yükseliyor. Hükümetimizin 50 milyon lira kaynak aktardığı Timsah Arena bu yıl hizmete açılacak. Ayrıca; Nilüfer Gençlik Merkezi, Uludağ Kayak Eğitim ve Kamp Merkezi ile ilgili ön çalışmaları başlattık. Bunun yanı sıra Atıcılar Sporcu Kamp Eğitim Merkezi'nin temelini bu yıl atıyoruz.”

BURSA'NIN DOĞUSUNA 5 BİN KİŞİLİK SPOR VE BUZ HOKEYİ SALONU

Arınç, İznik, Orhangazi, Gemlik, Gürsü, Yenişehir, Mustafakemalpaşa, Karacabey, Kestel, Mudanya, Büyükorhan ve İnegöl'e çeşitli spor komplekslerinin kurulması yönünde planlarının bulunduğunu işaret ederek, şunları söyledi:

“Atıcılar'a buz pateni salonu, Çekirge'ye spor salonu, Atıcılar'a bisiklet veledromu demiştik. Atıcılar'daki buz pateni salonu ile Çekirge'deki spor salonu projesini birleştirdik ve Küçükbalıklı'ya entegre spor salonu ve özel buz pateni salonu inşa edeceğiz. Bu önemli proje için çalışmaları başlattık. Çekirge'deki mevcut salonu ise modernize ederek kullanmaya devam edeceğiz. Ayrıca geride bıraktığımız yılda Harmancık Spor Salonu ile Büyükorhan Spor Salonu'nu da hizmete açtık. Osmangazi Çok Amaçlı Antrenman Salonu'nu bu yıl bitiriyoruz. Nilüfer'e inşa ettiğimiz uluslararası niteliğe sahip iki spor salonunun ardından Bursa'nın doğusunda Yıldırım, Gürsu ve Kestel ilçelerine hizmet verecek. Yine uluslararası standartlarda yeni bir spor salonu inşa edeceğiz. Buz hokeyi müsabakalarının da yapılabileceği 5 bin seyirci kapasiteli tesis ile ilgili ön çalışmalar başlatıldı.

Fethiye'deki spor salonunun yanı sıra Nilüfer-İhsaniye'ye bir salon daha kazandırıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın bütçe desteği, Voleybol Federasyonu'nun sorumluluğunda, arsasını Nilüfer Belediyesi'nin temin ettiği uluslararası müsabakaların da oynanabileceği 5 bin kişilik salonu, bu yıl içinde hizmete açmayı planlıyoruz. 'Nilüfer ilçemize 7 bin 500 seyirci kapasiteli spor salonu kazandırıyoruz' demiştik; spor salonunu bu yıl hizmete açıyoruz. 'Görükle'ye olimpiyat köyü kuracağız' demiştik; projemizle ilgili çalışmaya bu yıl başlıyoruz.”

BURSA'YA 3'NCÜ DEVLET ÜNİVERSİTESİ

Bursa'da bir vakıf üniversitesinin eğitim öğretime başladığına işaret eden Arınç, üçüncü devlet üniversitesi konusunda ön çalışmamlara başladıklarını, bu üniversitenin sosyal bilimler alanında faaliyet göstereceğini bildirdi.

Arınç, Bursa'da özel üniversitelerin de faaliyet gösterdiğine işaret ederek, “Bursa'da bugün itibariyle tam 8 üniversite faaliyet gösteriyor. Ayrıca Faruk Saraç Meslek Yüksek Okulunu da burada saymamız gerekiyor. Bu kapsamda Bursa'da 98 eğitim kurumumuzda 2 bin 348 sınıfta akıllı tahta uygulaması başlamıştır. Tüm dersliklerde akıllı tahta kullanımı için çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca ilimiz genelinde okullarımızın tamamı geniş bantlı internet bağlantısına kavuşmuştur” dedi.

Bir gazetecinin, “Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nün dün, 'Uludağ'a para değil, yatırım değil yetki istiyoruz' açıklaması oldu. Büyükşehir Belediyesi'ne istediği yetkiyi verecek misiniz-” sorusunu Arınç, “Eskiden 10 tane el karışıyordu Uludağ'a şimdi ise iki tane kurum var. Biz istediği yetkileri fazlasıyla verdik başkanımıza. Daha fazlasını istiyor, onu da gelecekte düşünürüz” yanıtını verdi.

HEDEF 2023

Bülent Arınç, 2011 seçimlerine girerken bütün siyasi partilerin seçimden sonraki pazartesi gününü düşünerek vaatlerini sıraladığını ve seçmenden oy istediğine dikkati çekerek, “Biz ise çok büyük bir cesaret göstererek o pazartesi gününü değil 2023'ü hedefleyerek nasıl bir Türkiye istediğimizi, nasıl bir Türkiye hedeflediğimizi halkımıza anlatıyorduk” dedi.

Türk halkının da belirledikleri hedefleri tercih ettiğini ve AK Parti'ye yüzde 50 oy ile 3'ncü dönem iktidar imkanı verdiğini anlatan Arınç, sözlerini şöyle tamamladı:

“Şimdi tabi bu hedeflerin daha da büyütüldüğünü görüyoruz, 2071 konuşuluyor. Bizlerin, belki sizlerin göremeyeceği ama gelecek nesillerimizin içinde yaşayacağı bir büyük, güçlü devlet Türkiye'nin hedeflerinin amaçlarının ve yol haritasının da belirlendiğini söyleyebilirim. Bizim 100 proje olarak belki mütevazi bir şekilde ortaya koyduğumuz konu da başlayanların bitirilmesi, orta vadede düşünülenlerin başlanması, uzun vade yani uzun vade dediğim 2023'tür, bu tarihte sonuç alabileceğimiz projeleri ortaya koymaktır. Sözümüzde duruyoruz. Bütün çabalarımız ve gayretlerimiz Bursa'nın hak ettiği noktaya gelmesi ve Bursa'da yaşayan 3 milyona yakın yurttaşlarımızın daha huzurlu daha mutlu yaşamasıdır.”

 

 

07 Ocak 2013 Pazartesi 17:00

AK PARTİ BURSA İL BAŞKANI
baskan@akpartibursa.org.tr
Üye Ol

VİDEO HABER

AK Parti Bursa İl Başkanlığı Faaliyet Raporu

Erdoan 23 Nisan çocuklarını kabul etti

Başbakan çocukları kabul etti

15 Nisan Grup konuşması

Başbakanın Bursa Mitingi

Bursa mitingi konuşması

Başkan Altepe Bursa için 2. kez aday gösterildi

Başkan Altepe Bursa için 2. kez aday

Başbakan Dünyaya Bursa'dan seslendi

Başbakan Dünyaya Bursa'dan seslendi

AB Büyükelçilerine seslendi

AB ülkesi büyükelçilerine seslendi

Gaziantep Toplu Açılış Töreni

19 Ocak Gaziantep Toplu Açılış

DUYURULAR

Tüm Duyurular

AK İCRAATLAR

ON YILDA FARK ORTADA

  • Kadın Kolları
  • Gençlik Kolları
  • Akim
  • Yaşlılar Koordinasyon Merkezi
  • Özürlüler Koordinasyon Merkezi
  • Siyaset Akademisi
  • Kütüphane