• ×

  Mehmet Müezzinoğlu

  9 Ocak 1955'te Gümülcine'de doğdu. Babasının adı Ali, annesinin adı Fatma'dır.

  Tıp Doktoru; İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdi. İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde iç hastalıkları ihtisası yaptı.

  Avcılarda bulunan özel bir hastanenin kurucusudur. Sinan ve Selimiye Camii Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı  , Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Üyeliği, Balkan Medeniyeti Derneğinin Kurucu Üyeliği, Avcılar Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Üyeliği,  Batı Trakya Eğitim Kültür Vakfı Üyeliği bulunmaktadır.

  23. Dönem İstanbul Milletvekili, 24.Dönem Edirne Milletvekili seçildi. 25 ve 26. Dönemlerde Bursa Milletvekili seçilmiştir. 61. Hükümette Sağlık Bakanlığı görevine getirildi. 62, 63 ve 64. Hükümetlerde Sağlık Bakanı görevine devam etmiştir.

  Mehmet Müezzinoğlu, 65. Hükümette yapılan son değişiklikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olmuştur.

  Orta düzeyde Yunanca, İngilizce ve Arapça bilen Müezzinoğlu, evli ve 2 çocuk babasıdır.

 • ×

  Efkan Ala

  21 Şubat 1965 yılında Erzurum'un Oltu İlçesinde doğdu. Baba adı Temel, anne adı Gönül'dür.

  İlköğrenimini Oltu İlçesine bağlı Çanakpınar Köyü'nde, ortaokul ve lise öğrenimini Erzurum İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı.1983 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimine başladı ve buradan 1987 yılında mezun oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde İktisat alanında yüksek lisans yaptı.

  1988 yılında Sakarya Valiliği'nde kaymakam adayı olarak göreve başladı. Bolu'nun Gölyaka ve Isparta'nın Sütçüler İlçelerinde Kaymakam Vekilliği görevlerinde bulunduktan sonra, yurtdışı stajı kapsamında bir yıl İngiltere'de eğitim gördü.

  1991 yılında Trabzon'un Dernekpazarı İlçesi'ne Kaymakam olarak atandı. Daha sonra, ikişer yıl süre ile Ordu'nun Kabataş İlçesi Kaymakamlığı ve Tunceli Vali Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

  1999 yılında İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü olarak atandı ve sonrasında İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı olarak görev yaptı.

  2001-2003 yılları arasında Turizm Bakanlığı'nda Turizm Eğitimi Genel Müdürlüğü ve Bakan Müşavirliği görevlerinde bulundu.

  30 Ocak 2003 tarihinde Batman Valisi olarak atandı.

  14 Eylül 2004 tarihinde Diyarbakır Valisi olarak atandı.

  8 Eylül 2007 tarihinde atandığı Başbakanlık Müsteşarlığı görevini 25 Aralık 2013 tarihine kadar yürüttü.

  26 Aralık 2013 tarihinde 61. Hükümetin İçişleri Bakanı olarak atandı.  62 ve 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nde İçişleri Bakanı olarak görev yaptı.

  25.Dönemde Erzurum Milletvekili seçildi.

  26. Dönem Bursa Milletvekili seçildi.

  65. Hükümet’in içişleri Bakanı olarak görev yapmaktadır.

  Evli ve iki çocuk babası olan Efkan ALA iyi derecede İngilizce bilmektedir.

 • ×

  Emine Yavuz Gözgeç

  Emine Yavuz Gözgeç, 1969 Bursa, İsmetiye köyü doğumlu. Bulgaristan muhaciri, bakkal ve çiftçi bir babanın ve Kosova Prizren doğumlu bir annenin 6 kız çocuğundan biri. Evli ve 1 çocuk annesi.

  İlk ve orta öğrenimini sırasıyla Bursa İsmetiye İlkokulu, Ali Osman Sönmez Ortaokulu ve Süleyman Çelebi Lisesi'nde tamamladı. 1990 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1992 yılında Avukatlık ruhsatnamesini alarak, 23 yıl Bursa'da serbest avukatlık yaptı, Bursa Barosu Kadın Hukuku Komisyonunda görev aldı. Siyasi hayatına 1998 yılında Fazilet Partisinde Bursa İl Kadın Kolları Başkanlığı görevi ile başlayan Emine Yavuz Gözgeç. 2003 yılında AK Parti Bursa İl Yönetim Kurulu Siyasi ve Hukuki İşler Birim Başkan Yardımcılığı, 2006'da AK Parti Bursa İl Sekreter Yardımcılığı görevine getirildi. Bir sonraki yönetimde Ar-Ge Birim Başkanı olarak Siyaset Akademisi Bursa İl Koordinatörlüğü ve Seçim İşleri Birim Başkanlığı yaptı. Ayrıca İl yönetimine bağlı Anayasa Komisyonu üyeliği ile Seçim Koordinasyon, İl Hukukçusu ve İl Eğitimcisi görevlerinde bulundu. 2014 yılı Ocak ayında Bursa İl Kadın Kolları Başkanlığı görevine getirilen Emine Yavuz Gözgeç, 7 Haziran 2015 Milletvekilliği adaylığı sebebiyle görevinden ayrıldı.

  Hanımlar Kültür ve Dayanışma Derneği üyesi ve Hukuki Araştırmalar Derneği Bursa Şubesi kurucu üyesidir. 25. ve 26. dönem Genel Seçimlerinde Bursa Milletvekili olarak görevine devam etmektedir. Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar ile Boşanma Olaylarının Araştırılması ve Aile Kurumunun Güçlendirilmesi İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonunda Kâtip Üye olarak görev aldı. AK Parti Genel Merkez İnsan Hakları Başkan Yardımcısı, TBMM-KEFEK (Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu) ve Adalet Komisyonu üyesi, Kırsal Alanda Kadının Güçlendirilmesi ve Kırsalda Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi Alt Komisyon Başkanı, Türkiye-Mali Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanıdır.

 • ×

  Cemalettin Kani Torun

  1959 yılında Artvin'de dünyaya gelen Dr. Cemalettin Kani Torun, 1976 yılında Bursa Erkek Lisesi'nden mezun oldu.

  1984 yılında, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Bursa Alacahırka Sağlık Ocağı’nda doktor olarak göreve başladı. 1984 - 1988 yılları arasında Bursa’da çalışan Dr. Torun daha sonra Mardin, İstanbul ve Trabzon’da hekimlik yaptı. Bu dönemde Marmara Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde akademisyen olarak çalıştı.

  1996 yılında araştırma çalışmaları için İngiltere’ye gitti. Orada yaşadığı sırada Yeryüzü Doktorları isimli gönüllü yardım kuruluşunun kurucuları arasında yer aldı. 2001 - 2011 yılları arasında Yeryüzü Doktorları’nın CEO’luğunu yürüten Dr. Cemalettin Kani Torun, 2011 yılında Somali’ye Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak atandı. 2014 yılına kadar bu görevi sürdürdükten sonra, aynı yıl, “İnsani yardımlar ve yurtdışına yönelik kalkınma yardımları konularından sorumlu Başbakan Başdanışmanlığı” görevine atandı.

  Dr. Torun, 7 Temmuz 2015 Genel Seçimleri için Başbakanlık Başdanışmanlığı görevinden ayrılarak AK PARTİ Bursa Milletvekili Adayı, daha sonra da 25. Dönem ve 26. Dönem Ak Parti Bursa Milletvekili olmuştur.

  Dr. Torun, evli ve beş çocuk babasıdır.

 • ×

  Hüseyin ŞAHİN

  12 Ocak 1968'de İnegöl'de doğdu. Babasının adı Nazmi, annesinin adı Gülfer'dir.

  İnegöl İmam Hatip Lisesi’nin ardından Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldu. Orman Ürünleri ve Mobilya sektörleri üzerinde ticari faaliyetlerde bulundu.

  İnegöl Genç İşadamları Derneği Kurucu üyeliği ve Dönem Başkanlığı, İnegölspor Yöneticiliği, Bursaspor Süper Lig İdari Asbaşkanlığı ve Yöneticiliği, Türkiye Futbol Federasyonu Delegeliği, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeliği, İnegöl Ağaç İşleri ve Mobilya OSB Kurucu Üyeliği, Güney Marmara Genç İşadamları Dernekleri Federasyonu Kurucu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı ile Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği olmak üzere birçok STK’larda görev yaptı.

  2004 yılında Bursa İl Genel Meclisi Üyeliği ve İl Daimi Encümen Üyeliği görevlerine seçildi. Halen 24.Dönem Bursa Milletvekili olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Üyesidir ve TBMM Parlamentolar Arası Gürcistan Dostluk Grubu Başkanıdır.

  İyi düzeyde İngilizce bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

 • ×

  İsmail AYDIN

  1971'de İznik'te doğdu. Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Avukatlık görevini yürütmektedir. AK Parti'nin ilçe kurucuları içerisinde yer alarak birçok görevde bulundu. Yaklaşık 4 yıl İlçe Başkanı olarak görev yaptı. Aydın, evli ve 2 çocuk babasıdır.

 • ×

  Zekeriya Birkan

  01 Ocak 1967 yılında Trabzon’un Çaykara ilçesinde doğdu. Liseyi ise Anakara Keçiören Lisesi’nde tamamladı. 1987 yılı Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Akademisi’nde 2 yıl öğrenim gördükten sonra girdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1992 yılında mezun oldu.

  Siyasi hayatına Üniversite yıllarında, Milli Gençlik Vakfında başlayan Birkan, Refah Partisi il-ilçe yöneticiliği ve 1998 yılında Fazilet Partisi Nilüfer Kurucu İlçe Başkanlığı yapmıştır. 1999 yılında yerel seçimlerde Fazilet Partisi Nilüfer Belediye Başkan adayı olmuştur. 2003 yılında AK Parti il-ilçe delegesi ve 2014 yılında AK Parti İl Demokrasi ve Hakem Kurulu Başkanlığı görevinde bulundu. 07 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde AK Parti’den 25.Dönem Bursa Milletvekili seçildi.

  28 Şubat sürecinde sosyal ve sivil hayattaki hukuksuzluklara karşı yürütülen mücadelede, avukat olarak aktif bir biçimde yer aldı.

  MÜSİAD, Mazlum-Der üyeliğinin yanı sıra, üç dönem İlim Yayma Cemiyeti Bursa mütevelli heyeti üyeliği, Bursa Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanlığı ve Bursaspor Yönetiminde Denetim Kurulu üyeliği yaptı. HU-DER Hukuki Araştırmalar Derneği Bursa Temsilciliği’ni açarak kurucu başkanlık, Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeliği ve şube başkanlığı görevinde bulundu.  Bursa Gençlik ve Eğitim Vakfı (BURGEV) kurucu üyesi ve vakıf başkan yardımcısıdır.

  Mesleki hayatına 1992 yılında Bursa’da serbest avukat olarak başladı. Serbest avukatlığın yanı sıra 2004-2009 yılları Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı hukuk danışmanlığı ve Bursa Ticaret Sanayi Odası (BTSO) hukuk danışmanlığı görevinde bulundu. Uluslararası Tahkim davlarında çalıştı. 25 Dönem Bursa Barosu başkanlığına seçildi.

  Zekeriya Birkan evli ve üç çocuk babasıdır.

 • ×

  Hakan Çavuşoğlu

  26 Şubat 1972 tarihinde Yunanistan’da doğdu. İlköğrenimini Yunanistan’da tamamladı. 1990 yılında Biga İmam Hatip Lisesi’ni bitirdi. 1995 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Bu tarihten itibaren Bursa’da serbest avukatlık yaptı.

  2004-2011 yılları arasında Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi’nde yönetim kurulu üyeliği ve iki dönem başkanlık yaptı. 24. Dönem Milletvekili seçiminde AK PARTİ Bursa Milletvekili seçildi. Halen AK PARTİ Genel Merkez Seçim İşleri Başkan Yardımcılığı, TBMM AK PARTİ Grup Yönetim Kurulu üyeliği ile Türkiye- Bosna Hersek Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

  Evli ve iki çocuk babasıdır.  

 • ×

  Bennur Karaburun

  02.04.1973 Bursa doğumlu. 7 yaşından 23 yaşıma kadar su topu ve yüzme sporlarıyla ilgilendi. Bursa rekorları ve Türkiye dereceleri oldu, milli takım kampında bulundu, 3 yıl üst üste gol kraliçesi oldu. Uludağ Üniversitesi Tekstil Bölümünü derece ile bitirdikten sonra çeşitli firmalarda imalat müdürlüğü yaptı. Son çalıştığı firmanın aracı ile trafik kazası geçirdi. Kaza sonucu boynu kırıldı ve 5.5 ay yoğun bakımda sonulunum cihazlarına bağlı kalarak yaşam mücadelesi verdi. 19 yıldır omurilik felçlisi olarak hayata devam etmekte. Bu süreçte Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi. Şimdi de Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü son sınıf öğrencisi.

  2006 ve 2014 yıllarında Sağlık Bakanlığımız gözetiminde KÖK HÜCRE ameliyatları oldu.

 • ×

  Muhammet Müfit Aydın

 • ×

  Osman Mesten

  1971 yılında Bursa Keles’te doğdu. Keles 1. Murat İlkokulundan mezun olduktan sonra Ortaokulu Eskişehir İmam Hatip Lisesinde, Liseyi Bursa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Ardından İ.Ü. Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1998 yılında İstanbul’da başladığı Serbest avukatlığı 2000 yılından itibaren Bursa’da devam ettirmekte.

  Gençlik yıllarından beri aktif olarak siyasi ve sosyal hayatın içinde. Lise ve Üniversite yıllarında Milli Gençlik Vakfı Öğrenci temsilciliği yaptı. Refah Partisi gençlik kollarında görev yaptı.

  Üniversite mezuniyetinden sonra Milli Gençlik Vakfı İstanbul İl Y.K. Üyeliği ve İl Başk. Yardımcılığı F.P Eminönü İlçe Y.K. Üyeliği yaptı.
   
  2000-2001 yıllarında Fazilet Partisi Bursa İl Teşkilat Başkanlığı ardından  Saadet Partisi İl  Başkanlığı ve akabinde G.İ.K üyeliğinde bulundu.

  Has Parti'nin Bursa Kurucu İl Başkanlığı görevinde bulundu.

  Bursa İHH Kurucu Başkanlığı, Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şb. Y.K üyeliği, Süleyman Çelebi Derneği, Yedi Hilal Derneği Bursa Şubesi Kurucu heyetlerinde bulundu.
   
  Avukatlık mesleği yanı sıra halen Bursa Hayat Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmakta. Aynı zamanda merkezi İstanbul’da bulunan Hukukçular Derneği Bursa İl Temsilcisi.    

  Evli ve 3 çocuk babası.