Türkiye KOBİ’lerle, KOBİ’ler KOSGEB’le büyüyecek

Türkiye KOBİ’lerle, KOBİ’ler KOSGEB’le büyüyecek

2009’da KOSGEB kanununda yaptığımız değişiklikle hizmet ve ticaret sektöründeki KOBİ’lerin de destekten yararlanabilmesini sağladık. 2002’de KOSGEB’e kayıtlı 4 bin işletme varken 2011 başında bu sayı, 500 bine ulaştı. Bugüne dek 187 bin işletmeye 10,4 milyar kredi verdik.

Yeni dönemde de KOBİ’leri destekliyoruz. KOBİ’lere ilk kez kredi faiz desteği vereceğiz. Kredi Garanti Fonu’nun kefalet sağladığı KOBİ sayısı artacak.

KOBİ’lerin borsaya açılma maliyetlerini desteklemek üzere KOSGEB tarafından yeni bir destek programı oluşturulacak. KOBİ’lerin halka arzının maliyeti, diğer şirketlere göre yüzde 90 azalacak, kalan yüzde 10’u da KOSGEB destekleyecek. KOSGEB, (444 1 567) Çağrı Merkezi aracılığıyla 7/24 KOBİ’nin yanında olacak.

Proje geliştiren KOBİ’ye 150 bin TL destek verilecek. SR-Ge, inovasyon ve endüstriyel uygulama projelerine ise 1 milyon TL’ye varan destekler verilecek.

İş fikir kabul gören yeni girişmciye 27 bin TL’ye kadar hibe, 70 bin TL’ye kadar da kredi desteği sağlanacak. Kadın girişimcilere desteklerde yüzde 10 oranında pozitif ayrımcılık yapılacak. Yeni girişimcilere iş sağlamak üzere 15 yeni İş Geliştirme Merkezi kurulacak.