Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
18-08-2022 00:00:00

EFKAN ALA; “İŞ DÜNYASI İLE GÜÇLÜ BİR DİYALOĞUMUZ VAR”

BTSO KOBİ Konseyi Toplantısı’nda iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, “Bursa gibi 16 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmış bir üretim kentinin ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlaması için yeni yatırım alanları oluşturmak olmazsa olmazımız.” dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından sektörlerin gelişimine liderlik etmek amacıyla oluşturulan sektör konseyleri faaliyetlerini sürdürüyor. Kent ve ülke ekonomisinin dinamosu olan KOBİ’lerin rekabetçiliğini artırmak ve sürdürülebilir büyümesine imkan sağlamak için çalışan BTSO KOBİ Konseyi’nin ilk toplantısı Oda Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala ve AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan’ın da katıldığı toplantıda şehir içindeki düzensiz sanayi alanlarındaki KOBİ’lerin talepleri ve mekânsal planlama ihtiyacı değerlendirildi. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’deki oda ve borsalar arasında ilk kez 2013 yılında BTSO tarafından sektörel konseylerin oluşturulduğunu söyledi. Sektörlerin gelişimi ve kamu-özel sektör arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi konusunda konseylerin büyük bir rol oynadığını ifade eden Başkan Burkay, 25 konsey yapılanmasına ilave olarak KOBİ Konseyi’ni de oluşturduklarını belirtti.

“YENİ YATIRIM ALANLARI İLE ORTA İHRACAT SENDROMUNU AŞARIZ”

Bursa ve Türkiye’nin kalkınması açısından KOBİ’lerin büyük önem taşıdığını vurgulayan Burkay, “KOBİ’lerimizin üretim ve ihracattaki gücünü korumayı ve şehrimizi ülkemizin zenginlik merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu noktada en fazla önem verdiğimiz konuların başında mekânsal planlama geliyor. Bursa’nın toplam yüzölçümü içerisinde binde 8 paya sahip olan sanayi, kent ekonomisine yüzde 45 katma değer sağlıyor. Bursa şu anda Türkiye’de teknolojik dönüşüme en hazır kent konumunda. 4,5 dolarlık kilogram başına ihracat birim değeri ile Avrupa’nın birçok ülkesinden iyi bir performans sergiliyoruz. Zaten yüksek teknoloji üretmeden bu kadar sınırlı bir alanda 16 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmak mümkün değil. Ancak Bursa, son yıllarda ihracatta 16 milyar dolar eşiğine takılıp kalmış vaziyette. Orta ihracat sendromu olarak tanımladığımız bu süreci aşabilmemiz için sanayiye ayrılan payı artırmamız gerekiyor.” dedi.

“KENT İÇİNDEKİ DÜZENSİZ SANAYİ ALANLARINDA 230 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR”

Bursa’daki sanayi alanlarının yüzde 47’sinin OSB’ler dışında kalan düzensiz sanayi alanı olarak tanımlandığını ifade eden Başkan Burkay, şehir içindeki bu firmalarda 230 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi. Bu durumun Bursa’da trafik ve çevre sorunları gibi kronikleşen problemlere yol açtığını ifade eden Başkan Burkay, “Bu alanları mekânsal planlama ve akıllı şehircilik ile şehrin dışına taşımalıyız. Bursa’ya son yıllarda çok önemli altyapı yatırımları yapıldı. Şehrin doğu ve batı yakasında uydu kentlerle birlikte, otoyol, demiryolu ve liman bağlantılı, lojistik merkez ve arıtma tesislerinin yer aldığı, yeni nesil planlı endüstri alanlarının oluşturulması sanayimizin dönüşümüne imkan sağlarken; üretim ve ihracat değerlerimizi de yeni bir eşiğe taşıyacaktır. Mekansal planlama Bursa’nın daha yaşanabilir bir kent haline gelmesinin önünü açarken, iş gücüne katılmayan hali hazırdaki 900 bin kişilik nüfusun istihdama katılımını da sağlayacak yeni yatırım alanları oluşturabilir. Bu konuda ilk etapta kent merkezindeki düzensiz sanayi alanlarında faaliyet gösteren 2.556 KOBİ’mizden taşınma taahhüdü almıştık. Sadece bu KOBİ’lerimizin 14 milyon metrekarelik yer talebi var. Sayın Valimizin, milletvekillerimizin, Büyükşehir Belediye Başkanımızın ve yerel yönetimlerimizin bu konuda destekleri ve olumlu yaklaşımları var. Büyükşehir Belediyemiz 1/100 binlik plan konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Kentin anayasası olarak değerlendirilen 1/100 binlik planın oluşturulmasında tüm taraflarla beraber iş dünyamızın da görüşlerini dikkate alarak çalışmalarını sürdüren Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş’a teşekkür ediyor, çalışmanın tüm kentin beklentilerini karşılayacağına inanıyorum. Sayın Bakanımız Efkan Ala’nın da her zaman desteğini görüyoruz. BTSO olarak bizler iş dünyamızın iradesini beyan ediyoruz. Firmalarımız büyümek istiyor ve bunun için de yeni yatırım alanlarına ihtiyaç var.” şeklinde konuştu.

“İŞ DÜNYASININ DESTEKÇİSİYİZ”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Bursa’nın Türkiye ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Bursa’ya son yıllarda çok sayıda ulaşım ve altyapı yatırımı yapıldığını hatırlatan Efkan Ala, “Osmangazi Köprüsü, İstanbul-İzmir otoyolu ve son olarak hızlı tren hattı projesi Bursa’nın potansiyelini güçlendirecek önemli yatırımlar. Planlı sanayi bölgeleri oluşturmak, bu bölgeleri demiryolu ile limana bağlamak problemleri ortadan kaldırabilecek bir kurgu. TEKNOSAB bunun güzel bir örneği. İş dünyası ile çok iyi bir diyaloğumuz var. Hep beraber çalışıyoruz. Bursa gibi 16 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmış bir üretim kenti için KOBİ OSB gibi projeler olmazsa olmaz. Bunu çözeceğiz. Merkezi ve yerel idare olarak bu ihtiyaçlara cevap vermek bizim öncelikli işimiz. Bursa bu konuda en avantajlı kentlerden biri. Bursa’da binde 8 gibi sınırlı bir paya sahip olan sanayinin hangi bölgelerde genişleyebileceğini belirlemek gerekiyor. Bursa’nın gelecek perspektifini görmek lazım. Biz iş dünyasının destekçisi olmaya devam edeceğiz.” dedi.

“1/100 BİNLİK PLAN KENTİN GELECEĞİNİ İNŞA EDECEK”

AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, kentin geleceğini inşa edecek 1/100 binlik çevre düzeni planı için çalıştıklarını söyledi. Konunun tüm tarafları ile istişarelerde bulunarak süreci yürüttüklerini belirten Gürkan, “Planlı sanayi konusu bizim olmazsa olmazımız. Sanayicilerimizden bu konuda çok fazla talep geliyor. Talepleri karşılayacak alanları planda belirlersek daha kolay ilerleyebiliriz. Trafik ve çarpık kentleşme gibi sorunların çözümü planlı sanayiden geçiyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız da bunun adaletli bir şekilde yapılması taraftarı. Şu anda 2556 firmanın öncelikleri üzerinden hareket edeceğiz. Kolay bir süreç değil. Tüm tarafların katkısı ile şehrimizin gelecek 50 yılına yön verecek bir plan oluşturmayı hedefliyoruz.” dedi.  

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.